Sigourney United Methodist Church
Saturday, August 08, 2020
 

 

SIGOURNEY UNITED METHODIST CHURCH

OFFICERS  2020

 

ADMINISTRATIVE COUNCIL

Lay Leader - Phil Buschman Chair Trustees - Ken Bucklin
Lay Member Conference - Phil Buschman
Chair Finance - Amy Halleran
Alt. Lay Member Conference - Tom Bates Treasurer - Judy Frank
Chair SPRC - Phil Buschmann UMYF Leader - Mary Brainard
Chair Administrative Council - Doug deRegnier Sunday School Supt. - Amber Kephart
Recording Secretary - ______________ UMYF Pres. - chosen by Youth
Chair Worship Committee - ____________ UMYF V. Pres - chosen by Youth

 

  At Large Members:  
2020 2021 2022
Crystal Hornback ______________ Spencer Wright
______________ Don Borts Myron Luers
     
  Division Chairpersons  
Christian Education Missions/Service Spiritual Life
_____________ Bev Bucklin _____________

 

 
COMMITTEES
 
     
  SPRC (Staff Parish Relations)  
Lay Member Conf - Phil
Buschmann
 
Lay Leader - Phil
Buschmann
2020 2021 2022
Merla Morse Lyle Donald Kathy Gloandon
______________ John Mohr Linda Fritchen
Earl Jones Myron Luers Beth Danowsky
     
  TRUSTEES
2020 2021 2022
Gary Jarmes Merle Lane Dick Morse
Ken Bucklin LaVonne Bloem Randy Brainard
Bev deRegnier Jody Miller Allan Glandon
     
  FINANCE  
Lay Leader - Phil
Buschmann
Lay Member - Phil Buschman SPRC - _____________
Chair Adm. Council -
Doug deRegnier
Trustees - Ken Bucklin Treasurer - Judy Frank
  Fin. Sec'y - Sandy Nieuwsma  
 2020 2021 2022 
 Amy Halleran (Chair) LaVonne Bloem  Allison Weber 
     

      

  NOMINATIONS  
 
Lay Leader - Phil Buschmann
 
2020 2021 2022
LaVonne Bloem ____________________ Beth terFehn
Ken Bucklin ____________________ Joyce Liggett

 

 

  ENDOWMENT COMMITTEE  
  Chair - Jan Parcell  
Trustee Rep - Ken Bucklin UMW Rep - Pat Lane Council Rep - _____________
  At Large Members  
2020 2021 2022
____________________ Cyrena Buschmann Pam Schwenke
     

 

 

  AUDIT COMMITTEE  
LaVonne Bloem (2019/20)   Pam Schwenke (2020/21)

 

 

  COMMUNION STEWARDS  
Early: Amber Kephart 2019/2020 Late: Barb Harris
Early: Peg Eversmeyer 2020/2021 Late: Peggy Beasley

 

HEAD USHER - Jeff Hinnah

AFTER CHURCH FELLOWSHIP COORDINATORS - _______________________

CHRISTIAN EDUCATION - ____________________ (chair) & Sunday School teachers

 

MISSIONS/SERVICE - Bev Bucklin, Chair

Mary Brainard, Myron Luers, Merla Morse, Cyrena Buschmann, Wayne/Tootie Flanegin


SPIRITURAL LIFE - ________________ , Chair

Small group leaders & Pastor Shannon

 

 

  WORSHIP COMMITTEE  
Chair - _____________  Altar Cloths - Marj Jones Music Coord - ___________
Sound Team  - Allan Glandon Bell Choir - Beth terFehn
Head Usher - Jeff Hinnah
Altar Flowers - Beth terFehn Communion - Amber & Barb Communion - Peg & Peggy
Praise Team - ____________ Organist - John Moore
At Large - Crystal Hornback
  Projection Chair - Bev Bucklin  
     

 

CHIEF TECH/SOUND/VIDEO COORDINATOR  Allan Glandon

COORDINATOR OF ALL MUSIC & SOUND OF THE CHURCH -  _______________

 

  MEMORIAL COMMITTEE
Trustees Rep - Ken Bucklin Ad Council Rep - Judy Frank History/Records - John Moore
Adm. Asst. - Sandy Nieuwsma   Committee Sec'y - Pat Thompson
  At Large Members  
2020 2021 2022
Barb Harris Pat Thompson Jim Eversmeyer

  

  HISTORY AND RECORDS  
Chair - John Moore UMW - Marian Swearingen
Trustees - Ken Bucklin
Church Council - ___________   At Large - Marg. Hollingsworth

 

LIBRARIAN - Judy Peterson

 

Updated: 08-04-2020