Sigourney United Methodist Church
Monday, December 18, 2017

Church Officers

 

SIGOURNEY UNITED METHODIST CHURCH OFFICERS 2017  

 ADMINISTRATIVE COUNCIL

 

 Lay Leader –  Phil Buschmann       Chair Trustees – Ken Bucklin

 Lay Member of Conference – Phil Buschmann       Chair Finance – Amy Halleran

 Alt. Lay Member of Conference – ___________       Treasurer – Judy Frank

 Chair SPRC – Phil Buschmann       Chair Endowment Committee – Jan Parcell

 UMW Representative – Hazel Wheeldon                    UMYF Leader – Jaci Jarmes

 Chair Ad. Council – Wayne Frank                     Sunday School Supt. – Debbie Hinnah/Shelly Streigle

Recording Secretary – Judy Frank                   UMYF President – ____________

Chair Worship Committee – Jan Wallerich                 UMYF Vice Pres. – ___________

At Large Members:
2017                                   2018                              2019

Crystal Hornback               Randy Miller                  Mary Brainard

Linda Fritchen                    Don Borts                    _____________

Division Chairpersons

Christian Education          Missions/Service          Spiritual Life

Jaci Jarmes                         Bev Bucklin                    Marian McCreery/ Marsha Steinhart 

 COMMITTEES:

 Staff Parish Relations     Lay Member of Conference (Phil Buschmann)   and  Lay Leader (Phil Buschmann)
 2017                                2018                     2019

 Sherry Luers               Lyle Donald               Pat Flynn

 Dick deRegnier           Beth Danowsky          Kathy Glandon

 Earl Jones                 Crystal Hornback          Jill Sande

 
Trustees
 
2017                              2018                         2019

Gary Jarmes               Merle Lane               Howard Linder

Ken Bucklin               Jody Miller                    Dick Morse

Bev deRegnier          LaVonne Bloem          Allan Glandon

                                   

Finance    Lay Leader (Phil Buschmann), Lay Member (Kay Witte),  SPRC (Phil Buschmann),

Chair Ad. Council (Wayne Frank), Trustees (Ken Bucklin), Treasurer (Judy Frank),

Finance Sec’y (Sandy Nieuwsma)

2017                                                            2018                                                  2019

Pam Schwenke                              Amy Halleran (Chair)                                        Myron Luers

 
Nominations           Lay Leader (Phil Buschmann)
 
2017                                    2018                                   2019

Ken Bucklin                         Myron Luers                       Beth terFehn

LaVonne Bloem                  Allison Weber                    Joyce Liggett

 

Endowment Committee      Jan Parcell (Chair)

Trustee Rep. (Ken Bucklin), UMW Rep. (Pat Lane), Church Council Rep. (Jaci Jarmes)

Finance Committee Rep. (Amy Halleran) 
 
 2017                                   2018                              2019

 Stacy Flynn                         Linda Vail                    Jan Parcell

 
 Audit Pam Schwenke (16/17)  and LaVonne Bloem (17/18)                                                                 
 
 
 Communion Stewards Hazel Wheeldon & Shirley Steinhart (2016/17)  and
                                                         Linda Lane & Peg Eversmeyer (2017/18)
 
 
History and Records  John Moore

       

Greeter Coordinator   Linda Fritchen

Head Usher  Jeff Hinnah

       

After Church Fellowship Coordinator  Joanne Jemison

 
Christian Education     Jaci Jarmes (Chair) and Sunday School Staff
 
Missions/Service      Bev Bucklin (Chair) and  

                                                Marian Swearingen & Merla Morse (Ingathering Kits)

 
Spiritual Life      Marian McCreery (Chair), and small group leaders
 

Worship  Jan Wallerich(Chair),  Marj Jones (Altar Cloths), Jan Wallerich & Sue Mohr (Music Coordinators),  Allan Glandon (Sound

Team Coordinator),  Beth terFehn (Bell Choir), Jeff Hinnah (Head Usher), Beth terFehn (Altar Flowers),  Peg Eversmeyer & Beth Danowsky

and  Hazel Wheeldon & Shirley Steinhart (Communion Stewards), Gina Swearingen (Acolyte Coordinator), Jaci Jarmes (Education &

Youth), John Moore (Organist), Chris Carter (Children’s Sermon), Crystal Hornback (at large), Bev Bucklin (projection chair)

 
Chief Tech/Sound/Video Coordinator:  Allan Glandon (recommended to C Council by Trustees 4-8-10)
 

Coordinator of all music and sound of the church:  Jan Wallerich (recommended to C Council by Trustees 4-8-10)

Memorial Committee-  Trustee Rep. (Ken Bucklin), Ad Council Rep. (Judy Frank), History & Records (John Moore),  Administrative

                                                       Assistant  Sandy Nieuwsma), Memorial Committee Secretary (Pat Thompson)  

2017                                                2018                                      2019

Shirley Steinhart                         Joyce Liggett                    Rick Danowsky

 

 History and Records -  John Moore (Chair);Marian Swearingen (UMW); Ken Bucklin (Trustees);

 Linda Fritchen (Church Council); Margaret Hollingsworth (at large)

 
 Librarian Sue Mohr
 
 
 Prepared: 6-9-2017