Sigourney United Methodist Church
Friday, February 23, 2018

Weekly Ministry Assignments (Church Servants)

Weekly Ministry Assignments thru April 8 

   
 
 
 
 
 

Sunday, February 18  Ushers:  Carl Mohr & Tom Bates; Sound:  Gary Jarmes; Children's Sermon:  8:30 a.m. Pastor Shannon, 10:45 a.m. _______; Video Projection People:  8:30 a.m.  Crystal Hornback, 10:45 Josh Mohr & Casey Jarmes;  Acolytes:  8:30 a.m. Brianna Belvel & Makenzie Belvel, 10:45 a.m. _____ and _____; After-Church Refreshments:  Denise Mohr
 
Sunday, February 25  Ushers:  Earl Jones & Doug deRegnier; Sound:  Allan Glandon; Children's Sermon:  8:30 a.m. Pastor Shannon, 10:45 a.m. Crystal Hornback; Video Projection People:  8:30 a.m. Maddie Hornback, 10:45 a.m. Deb Hinnah; Acolytes:  8:30 a.m. Autumn Belvel and Hope deRegnier, 10:45 a.m. Cooper Moore & Jacob Moore; After-Church Refreshments:  Kay Witte.
 
 
Sunday, March 4  Ushers:  Alex Schwenke & Jeff Hinnah; Sound: Don Lane; Children's Sermon:  8:30 a.m. Pastor Shannon, 10:45 a.m. Jill Sande; Video Projection People:  8:30 a.m. Bev Bucklin; 10:45 a.m. Deb Hinnah;  Acolytes:  8:30 a.m. Nile Glandon & Rex Flynn; 10:45 a.m. Brock Alderson &                                                                           Hannah Alderson; After-Church Refreshments:  Tracy Donald
 
 
Sunday, March 11  Ushers:  Gary Wallerich & Ken Bucklin; Sound: Gary Jarmes; Children's Sermon:  8:30 a.m. Pastor Shannon, 10:45 a.m. Jaci Jarmes; Video Projection People:  8:30 a.m. Pat Lane; 10:45 a.m. LaVonne Bloem; Acolytes: 8:30 a.m. Clay Morse & Isabelle Ireland; 10:45 a.m.  Levi Dehne & Gabi Dehne;  After-Church Refreshments:  Pat Lane.
 
 
 
 
Sunday, March 18  Ushers:  David Witte & Merle Lane; Sound: Allan Glandon; Children's Sermon:  8:30 a.m.  Pastor Shannon, 10:45 a.m. Phil Buschmann; Video Projection People:  8:30 a.m. Crystal Hornback, 10:45 a.m. Casey Jarmes; Acolytes:  8:30 a.m.  Madelynn Hornback & Brianne Belvel; 10:45 a.m. Matt Brainard & Drew Dobbins; After-Church Refreshments: Linda Lane.
 
Sunday, March 25  Ushers:  Rick Danowsky & Randy Miller; Sound:  Don Lane; Children's Sermon:  8:30 a.m. Pastor Shannon, 10:45 a.m. Chris Carter; Video Projection People:  8:30 a.m.  Judy Frank, 10:45 Myron Luers;  Acolytes:  8:30 a.m. Makenzie Belvel & Autumn Belvel, 10:45 a.m. Cooper Moore & Jacob Moore; After-Church Refreshments:  PALM SUNDAY - no refreshments
 
Sunday, April 1  Ushers:  Rick Foust & CD Huffman; Sound: Gary Jarmes; Children's Sermon:  8:30 a.m.  Pastor Shannon, 10:45 a.m. Beth terFehn; Video Projection People:  8:30 a.m. Judy Frank, 10:45 a.m. Bev Bucklin; Acolytes:  8:30 a.m. _____ & _____; 10:45 a.m. _____ & _____; After-Church Refreshments: EASTER SUNDAY - no refreshments.
 
Sunday, April 8  Ushers:  Lyle Donald & Myron Luers; Sound:  Allan Glandon; Children's Sermon:  8:30 a.m. Pastor Shannon, 10:45 a.m. Jeff Hinnah; Video Projection People:  8:30 a.m.  Jan Parcell, 10:45 Debbie Hinnah;  Acolytes:  8:30 a.m. _____ & _____,  10:45 a.m. _____ and _____; After-Church Refreshments:  Beth Danowsky